365 tehnikat, kuidas saada seda, mida tahad: 276

Seekordset tehnikat toetas elu sellega, et sain teemat kogeda täpselt kirjutamise ajal. Jätsin esimest korda lapse hoidjaga, keda ta (ja ma) ei tunne. Milline ideaalne võimalus lasta süütundel enda eest live’is rääkida.

Hoidsin kõhtu sees, mis muutis hingamise pealispindseks. Sügavamalt hingates saavutasin teatava lõdvestumise, kuid see oli pigem pealispindne. Lihased olid pinges ning kehahoiak oli kontrollitult jäik. Tekkis tunne, et mind on võimalik “kildudeks murda”. 

See kõlab loogilisena, sest pinges materjale on lihtsam purustada. Taipasin, et süütunnet kogedes asume ennast kaitsma, kuna loome seisundis, mis muudab meid õrnaks. Pole vahet, kas kaitseme ennast siis enda või kellegi teise eest.

Pidev süütunne (teadlik või alateadlik) hoiab inimest  (ning ta keha) konstantse ekstra pinge all ning kaitsevalli taga. Pole imestada, kui süüd tajuv inimene on kuidagi tõrges või ründav.

Mul oli väga raske kirjutada, kuna palju energiat kulus süütunde vadina ignoreerimiseks. Kui me tunneme mingi tegevuse ajal süüd, siis me ei naudi seda tegevust. See lõhestumine kisub sind kaheks. Ühelt poolt tahad sa tegeleda sellega, mis sulle meeldib või mis teeb sulle head. Teiselt poolt tunned, et teed midagi justkui valesti (oled vale).

See on kõikide naudingutega sedasi. Kui sa tunned süües süüd, siis sa ei naudi söömist. Kui tunned süüd, et käid massaažis, siis sa ei naudi seda. Kui tunned end süüdi, et läksid sõbrannadega kohvitama ning jätsid perele söögi tegemata, siis sa ei suuda olla hetkes.

Samas on naudingud need, mida meie kehad, hinged või meeled vajavad. Neid eirates, eirame seda, mis meid õnnelikuks või rahuldatuks teevad. Kui me ei kuula (kuule), et pinges keha tahab kellegi oskuslikke käsi või kui me ei kuula (kuule), et peame võtma endale aega, siis leiame selleks mingi muu mooduse. Näiteks suitsetamise, alkoholi, narkootikumide vms moel. Süütunne eraldab kõik sinu osad: keha meelest, meele hingest, hinge kehast.

Eluterve naudingu kogemine ilma süütundeta peaks sind rahuldama. Sul ei teki ebatervet vajadust seda kontrollimatult uuesti ja uuesti teha. Näiteks shokolaadi söömine. Kui sa ei tunne selle söömise ees süüd, vaid naudiksid igat suutäit, siis piisaks sulle ühest. Mitut vajad siis, kui sa ei saa sellest naudingust rahuldust, mida üks osa sinust tahab (vajab), kuna teine osa sinust on selle “halvaks” tembeldanud. Sedasi tekivadki meil sõltuvused.

Lastes süütundel vabalt kehas ringi liikuda, taipasin teise väga olulise mõtte. Süütunne on tegelikult häbitunne. Sa kas oled või ei ole süüdi, aga see, mis su halvab on häbitunne. Häbi on see, mis lõpetab meie tegevuse ja enamjaolt käsib ta seda teha kohe.

Palju lapsi häbivääristatakse, kui nad midagi nõuavad. See tekitab tunde, et on vale midagi saada, mis tundub hea. Samuti olen märganud, et ka täiskasvanud häbivääristavad üksteist, kui keegi julgeb nõuda, mida ta tunneb, et on väärt. Näiteks paremat hotellituba või mitte ära kõrbenud peekonit.

Nauding vabastab suure hulga energiat. Kui me ei oska enda kehas olevate energiatega toimetada, siis see võib hirmutada. Suur energia võib mõjuda positiivselt või negatiivselt, olenevalt sellest, mis selle “pauguga” peale hakatakse. Näiteks võib liikuma läinud energia aidata vabastada blokeeringuid ning tuua pinnale emotsioone, mida oleme püüdlikult püüdnud alla suruda.

Kas sina lubad endale naudinguid? Kas sa julged nõuda? Kuidas sa suhtud inimestesse, kes julgevad nõuda seda, mida nad arvavad väärivat? Kuidas sinu peres suhtuti naudingutesse? Kelle uskumuseks oli, et näiteks seksi ei saa nautida või aja endale võtmine on isekas? Millisest soost on su sisemine kohtumõistja? Millise häälega ta räägib?

PS! Süü- ja häbitunne ei ole alati halvad, kui nad on õiges kontekstis. Näidates, kus on meie ja teiste piirid. Nad mõlemad aitavad meid olla sotsiaalses mõttes teravad ning käituda nii, et me ei teeks teistele liiga. Kuid rõhutan – õiges kontekstis, õiges kohas ja õigel ajal.

Tehnika: Kujuta ette, et selles situatsoonis, kus sa tunned süüd, on keegi teine. Näiteks sinu laps, sõbranna, õde, ema – keegi, kellest sa väga hoolid? Mida sa talle ütleksid? Kas see, mis ta teeb, on vale või õigustatud? Märka, mis on tema motiivideks? Miks see tegevus on talle oluline? Milliseid vajadusi see rahuldab? Seejärel vaheta oma kujutluses tema uuesti enda vastu.

Autor: Kaidi Laur

Allikas: http://catchingwish.com

Vaata ka: http://2bthankful.com/

Seotud