30 ajatut ja õpetlikku šamaanitarkust igapäevaeluks

Šamaan on mitmetes kultuuriruumides inimene, kellel usutakse olevat võime meelerännakuteks ja väe ning teadmiste toomiseks, et neid enda ja teiste heaks kasutada. Oma olemuselt on šamanism üks vanimaid religioosseid tavasid, mida on enim praktiseerinud Põhja-Siberi ja Põhja-Ameerika põliselanikud (mis ei tähenda, et mujal seda tehtud poleks). Sel nädalavahetusel tuleb Eestisse õpetama Põhjala šamanistliku tervendustraditsiooni kandja, Saami teadmanaine Laila Spik.

Briti teadlane Ray Dunning on kirjutanud: “Kõik soome-ugri rahvad praktiseerisid animalistlikku religiooni, mis keskendus šamaani ülemvõimule. Sõna “šamaan” tähendab “erutatud” või “tõusnud”. See kajastab transilaadset seisundit, millesse nõiad langesid ajal, mil nende hinged usuti rändavat teispoolsuses.”

Kui see tundub natuke pöörane või liigselt müstiline, on oluline teada, et maailmas eksisteerib kahte tüüpi šamanismi.

Esimene on traditsiooniline šamanism, mis on eksisteerinud tuhendeid aastaid ja on oma tegelikes vormides säilinud ainult väikestes, suhteliselt eraldatud ühiskondades. Sageli on šamaaniteadmised ja -oskused olnud salastatud ja edasi antud kas pereliinis või nö õpetajalt õpilasele. Neid šamaane peetakse ka väga erilisteks inimesteks, kelle erilisus on enamasti selge olnud juba lapsest peale – näiteks rääkides või suheldes ei vaata nad silma, vaid midagi või kedagi vestluspartneri taga või kohal. Selline šamanism on haruldane, suletud ja salajane süsteem.

Teine, viimasel ajal pea kõikjal üle maailma levinud, on šamanismi uuemad vormid ehk neošamanism. Vaatamata ehk kaheti mõistetavale nimetusele ei ole siin midagi taunimisväärset. Kui traditsiooniline šamanism on pigem traditsioonide kandja, siis neošamanism on rohkem isiklik, mille eesmärk on sageli hingerahu ja tervise loomine. Selle õpetuse järgi võib hea tahtmise korral õppida šamanismi ja seekaudu leida tee väe juurde iga inimene – nii selleks, et olla ise terve, kui selleks, et tervendada teisi.

Mõned iidsed ja moodsad šamaani elutarkused:

1. Šamanistlik ilmavaade tõdeb, et kogu maailm on elav ja hingestatud ning omavahelise energiavõrgustikuga seotud. Elu on püha.

2. Šamaan on inimene, kes muudab tahtlikult oma meeleseisundit, et kõnetada ja reisida teise reaalsusesse väe ja teadmiste järele. Šamaan erineb teistest tervendajatest selle poolest, et ta kasutab šamaanirännakut, mis on oma olemuselt retk ebatavalisse reaalsusesse.

3. Paar tundi enne šamaanirännakut ei ole hea kõhtu täis pugida, ööpäevake enne tasuks ka hoiduda alkoholist, suitsetamisest, kangetest meelemürkidest. Enne rännakut võiks aga teha midagi, mis viib tähelepanu kehasse (jooga, kerge võimlemine, jalutamine, meditatsioon).

4. Esmaseks moraaliprintsiibiks peaks olema see, et ei põhjustaks halba ega kannatusi mitte kellelegi. Seda otsust tuleks kindlameelselt järgida kõiges, mida teed.

5. Kui saad elavatele olenditele õnne allikaks, siis saad ise kõige õnnelikumaks. Aga kui saad teiste kannatuste allikaks, siis saad ise esimesena õnnetuks. Suhtu igaühesse austusega ja ära sea ennast kellestki kõrgemaks, isegi kui aitad kedagi. Kui suurusehullustus ja enesetähtsus üle pea lööb, on vaja end taas maa peale tuua ja aru saada, et kõik on üks tervik.

6. Oma unistusele lähemale jõudmiseks tuleb teha kasvõi üksainus samm. Ära karda raskusi, need on alati olemas ja saavad alati olema.

7. Eralda kasvõi üks tund päevast vaikusele. See on sama vajalik kui suhtlemine.

8. Oskus armastada – see on kõige kõrgem oskus, mis Maa peal on. Oska tingimusteta armastada kõiki, isegi vaenlasi.

9. Ära mitte kunagi viska veekogusse prahti! Mitte mingisugust. Vetevaim võib väga pahaseks saada. Vetevaimu soosingu saamiseks võib veele annetada midagi, mis looduses kergelt laguneb (killuke leiba, sortsuke piima) või kraapida hõbedat ja olla tänulik, sest vesi on elu.

10. Ürita teisi aidata. Kui sa ei suuda tuua rõõmu, siis vähemalt ei kahjusta.

11. Hoia oma elu, ei ole vaja riskida elu ja surma piiril. Surm võib nalja teha, aga tema naljad ei ole head ega ilusad.

12. Kõige olulisem on armastada, elada südametunnistuse järgi ning austada esivanemaid, ükskõik millised nad ka ei olnud.

13. Kui sul on tahtmine maailma muuta ehk parandada, siis kõigepealt muuda ennast. Õpi valdama õnne energiat ja armastuse energiat. Need on inimese üleelamiste peamised momendid. Naeratus, naer ja rõõm omavad suurt jõudu. Kui selle ära õpid, siis avad enda jaoks tõelise tingimusteta armastuse.

14. On selline väga hea ütlemine: “Andja käsi ei tühjene“. Või ka “andmine on uus saamine”. Võimaluse korral püüa anda raha vaestele, toetada abivajajaid. Summa suurus ei ole oluline. Oluline on protsess ise.

15. Enamusel inimestel on probleemide algpõhjuseks juurte kaotamine Maaga ja esivanematega. Austa alati meie kodu, emakest Maad. Mäleta oma esivanemaid, hoolimata sellest, millised nad ka oma eluajal olid – tänu neile on meil elu. Ja nende hinged aitavad meid. Võid neid meeles pidada küünalde põletamisega, võib teha rituaalseid kooke ja kakukesi ning neile pühendada, käia kalmul. Ja ära unusta, et me oleme Gaia lapsed.

16. Kui otsustasid midagi teha, ära kahtle endas. Hirm on see, mis sunnib õigelt rajalt taganema. Ära kaota lootust, kui ka esimese korraga midagi välja ei tulnud. Ka väike võit viib suurele võidule lähemale.

17. Pea meeles ühte väga olulist asja elus: igaüks saab selle järgi, mis ta on ära teeninud. Ära laske probleemi oma hinge ega mõtetesse – siis ei saa probleem ka sinu keha.

18. Omandades Jõu, astub šamaan sellega erilisse suhtesse, mis meenutab jahti. Seetõttu šamaani saatus on Jahimehe tee. Vahel on nii, et jahimees ja ohver vahetavad kohad. Et seda ei juhtuks, siis treeni alguses oma jahimehe vaistu, alles pärast küti.

19. Mitte ükski armumaagia ei suuda sundida inimest armastama seda, kellesse ta suhtub ükskõikselt. Õige on ikka päris ja ehe armastus.

21. Kui tahad, et sind austataks, siis suhtu austusega ka teistesse. Vasta heale heaga. Aga kurjusele vasta ükskõiksusega. Inimene, kes põhjustas kurja, saab palju rohkem kannatama selle pärast, et sa ei pööranud sellele tähelepanu.

22. Ära joo, kohe üldse mitte. Alkohol hävitab keha, meele ja hinge. Kui oled šamaan või esoteerik või veel keegi, kes tegeleb selliste asjadega, siis tea, et kui jood, siis kõik sinu jõud lõppevad varsti. Hinged karistavad sind. Alkohol tapab tõesti, ära tee rumalusi. Lõdvestumiseks ja lõbutsemiseks on teisi võimalusi.

23. Kui sul on paha tuju, siis ära vala seda teiste peale – nad pole seda ära teeninud.

24. Naerata! Ja tee seda sagedamini. Kingi naeratusi möödakäijatele. See annab sulle ja su kaaslasele jõudu ja energiat. Naeratus on meie kauneim ehe.

25. Hinda ja väärtusta oma isiklikku ruumi ja teiste oma ka. Ära lähene kunagi lihtsalt niisama võõrastele inimestele väga lähedale, astu nende isiklikku ruumi, neil võib energeetilisel tasandil olla väga ebamugav.

26. Ära kunagi midagi kahetse, see on ülearune. Kõik, mis toimub, ei toimu niisama, vaid toimub parema saavutamise nimel ja mingil põhjusel.

27. Suitsetamine. Kaks munka istusid templi sissepääsu juures ja suitsetasid. Üks küsib teiselt: “Miks siis nii? Sul lubas meister suitsetada, aga mul mitte..” Teine vastab: “Aga kuidas sa temalt küsisid?”. Esimene: “Noh.. meister, kas ma võin suitsetada meditatsiooni ajal? Ta ütles “Ei.”. Teine: “Aga mina küsisin, et kas ma võin mediteerida suitsetamise ajal? Ta vastas: “Jah”.
Suitsetamisse võib suhtuda erinevalt ja vastavalt sellele saab ka mõju olema. Parem muidugi on mitte suitsetada, aga kui suitsetad ja ei taha maha jätta, siis ära loe seda, mis pakil kirjas. Vastasel juhul programmeerid endale haiguste tekke. Ära suitseta harjumuse põhjal pakk päevas, vaid ainult siis, kui tahad… ja palju tahad. Ära suhtu sellesse kui halba harjumusesse, mis sind tapab, siis on suitsetamisest vähem kahju.

28. Head muusikat kuulates puhastad ennast negatiivsest energiast, mis on päeva jooksul kehasse kogunenud. Muusika on omamoodi meditatsioon, mis võib viia sind harmooniani iseendaga.

29. Sinu jõud on sinu mõtetes. Ära kunagi mõtle armastatud inimesest halvasti, kui oled raevunud. Vastasel juhul kutsud ise õnnetuse tema peale. Mõtted – see on üks teadvuse varjatud energia allikatest. Iga mõtte sünnitab reaalse tegevuse. Kui mitte sinu enda oma, siis terve maailma oma.

30. Kui tunned, et sul ei ole hea ja miski vaevab või häirib, siis hakka kehaga tegema sujuvaid liigutusi, nagu tantsides. Nii saad tagasi oma energia ja voolama endisesse voolusängi ning puhastad pea (mõistuse) kannatamisest.

Allikad: Alkeemia lood “Tuva šamaani targad nõuanded eluks” ja “Kas meist igaühes võib peidus olla väekas šamaan?”

*
Saami teadmanaine ja taimetark Laila Spik
tuleb juba sel nädalavahetusel Eestisse Põhjala šamanistlikku loodusravi tarkust jagama – õpetab Saami pärimusest, trummidest, joigudest, taimeravist ja elust looduse rütmis.

Reedel, 28. oktoobril on võimalik osaleda filmi- ja vestlusõhtul saami joigudest ja traditsioonidest, kus vaatamiseks tuleb kaks saami dokumentaalfilmi ning sel nädalavahetusel, 29. – 30. oktoobril annab Laila Spik kahepäevase Põhjala loodusravikursuse, mille kohta leiab infot facebookist ja Põlistarkuste ja Rahvaravi Kooli kodulehelt tarkustekool.ee

Seotud