15 võimsat tsitaati maailma kõige tagasihoidlikumalt presidendilt

“Tagasihoidlik, kuid samas julge, liberaalne ja rõõmsameelne.” Kui väljaanne The Economist nimetas Uruguai 2013. aasta parimaks riigiks, oleks võinud samade sõnadega kirjeldada ka riigi võrratut presidenti José “Pepe” Mujicat.

See 78-aastane riigijuht on tuntud oma ebatavalise otsekohesuse, tulise kõnepidamisoskuse ja julgete juhivõimete poolest, mille abil ta oma ideed teoks teeb. Ta valdab ja kasutab omadusi, mida paljud maailmajuhid on edutult jäljendada püüdnud. Ta on pälvinud ka rahvusvahelist tunnustust oma progressiivse poliitika, maalähedase iseloomu ja lihtsa esinemisviisi eest, mis on teeninud talle “maailma kõige vaesema presidendi” maine.

Mujica elab väikeses ühe magamistoaga talumajas koos oma naise senaator Lucia Toplansky ja mitme koeraga (sealhulgas ka kolmejalgse Manuelaga). Ta annetab 90% oma palgast heategevusele, on riigi säästuajal teistele eeskujuks ning on pälvinud rahvusvahelist tunnustust selle eest, et toetab kanepi, samasooliste abielu ja abordi legaliseerimist ning ühtlasi laidab liigtarbimist.

Mujica rakendab oma lihtsaid õpetussõnu ka praktikas. Siin on mõned meie lemmiktsitaadid sellelt ainulaadselt presidendilt, kellel on kõigile edastada võimas sõnum.

1. Revolutsioonid ja ülestõusud

“Olen näinud nii mõndagi kevadet, mis muutus kohutavaks talveks. Inimolendid armastavad loomupärast seltsi. Me ei suuda üksi elus püsida – sõltume ühiskonnast, kui tahame elu võimalikuks muuta. Üks asi on kukutada valitsus või tõkestada liiklust tänavatel, aga hoopis teine asi on luua ja rajada parem ühiskond, mis nõuab organiseerimist, distsipliini ja pikaajalist tööd. Ärme aja neid kahte asja segi. Tahan siinkohal olla väga selgesõnaline: ma küll suhtun mõistvalt sellesse nooruslikku energiasse, aga arvan, et see ei vii mitte kuhugi, kui ei muutu esmalt pisut küpsemaks.”

2. Kanepi legaliseerimine

Kui Mujicalt küsiti kanepi legaliseerimise vastu olevate inimeste kohta, lausus ta:

“Igasuguste muutustega on asjad alati niimoodi olnud. 1913. aastal kinnitati Uruguais naiste õigus lahutust nõuda. Kas teate, mida toona selle kohta öeldi? Kõik perekonnad lagunevat laiali. Tegu olevat heade kommete ja kogu ühiskonna lõpuga. Alati on olemas olnud konservatiivsed ja traditsioonilised seisukohad, mis kardavad kõiki muutusi. Kui olin noor ja käisin tantsupidudel, pidime alati kandma ülikonda ja lipsu. Vastasel juhul ei lastud meid lihtsalt sisse. Ma ei usu, et keegi enam tantsupidudel sellist riietust kannab.”

3. Materialism

“Inimesed on ohverdanud oma vanad immateriaalsed jumalad ja võtnud koha sisse supermarketi-jumala templis. Tema organiseerib meie majandust, poliitikat, harjumusi ja kõike muud ning pakub meile isegi soodushindu ja krediitkaarte, mis jätavad meile õnneliku elu mulje.

Näib, et oleme siia ilma sündinud vaid tarbimiseks – kui me enam midagi ei tarbi, siis tekib meis frustratsioon, hakkame kannatama puuduse käes ja muutume automaatselt teiste silmis tähtsusetuks.”

4. Ülemaailmne tarbimine

“Nüüdisajal on võimalik peaaegu kõike taaskäidelda. Kui me elaksime oma võimete piires ja tarbiksime mõistlikult, võiksid kõik meie planeedi seitse miljardit elanikku saada endale kõik vajamineva. Ülemaailmne poliitika peakski liikuma just selle sihi saavutamise suunas. Kuid meie lähtume oma mõtlemises eelkõige rahvastest ja riikidest, mitte ühisest liigist.”

5. Abort ja samasooliste abielu

Brasiilia uudisteagentuurile O Globo antud intervjuus ütles Mujica:

“Järgisime väga lihtsat põhimõtet: tuleb fakte tunnistada. Abort on sama vana kui maailm ise. Samasooliste abielu – olge nüüd, see on vanem kui kogu maailm. Meil oli Julius Caesar, Alexander Suur… mõelge nüüd pisut. Arvata, et selline asi on hiljutine nähtus… see on vanem kui meie ise! Olemas on vaid üks objektiivne reaalsus. Meie jaoks oleks selliste asjade legaliseerimata jätmine inimeste mõttetu piinamine.”

6. Konfliktide lõpetamine

Kui presidendilt küsiti Uruguai abipakkumise kohta, millega loodetakse lõpetada 50-aastane konflikt Colombias riigi valitsuse ja mässuliste rühmituse ELN-i vahel:

“Eemalt vaadates tundub, et lahenduseta sõda on nagu üks pikk kannatuste rada tervele riigile. Kui seega tõuseb esile president, kes püüab avada teed rahule, väärib ta minu arvates toetust, sest kõik sealsed inimesed on kogenud palju valu ja kui nad püüavad muudkui arveid edasi klaarida, ei saagi sõda kunagi otsa. Nüüd on aga selleks võimalus. Tunneksin end isekalt, kui ma kuidagi aidata ei püüaks.

Abi ei tähenda vahelesegamist. Ma ei sekku, kui minult seda ei paluta. Kui ma aga suudaksin oma kogemuste abil täita vahendaja rolli, toetaksin ma valitsuse üleskutset avada dialoog mässuliste jõududega, kellel on samuti omad probleemid ja hirmud. Usun, et kõik ladina-ameeriklased peaksid selleks oma abi pakkuma.”

7. Ametis tagasihoidlikuks jäämine

“Kohe kui poliitikud hakkavad ametiredelil tõusma, muutuvad nad ühtäkki kuningateks. Ma ei tea, miks see nii on, aga tean, et vabariigid loodi selle eesmärgiga, et mitte keegi ei seaks end kõrgemale kellestki teisest.” Kõrge ametiga kaasnev toretsemine on tema sõnul jäänuk inimeste feodaalsest minevikust: „Me vajame otsekui endale paleed, punast vaipa ja selja taha hulka inimesi, kes meie öeldu peale alati pead noogutaksid. Minu arvates on see kõik kohutav.”

8. Rikkuse ümberjaotamine

“Firmad tahavad ainult oma kasumit kasvatada. Valitsuse ülesanne on kindlaks teha, et nad jaotaksid seda kasumit ka laiali, et töötajatel oleks nende toodetavate kaupade ostmiseks piisavalt raha,” ütles Mujica Ühendriikide kaubanduskoja liikmetele. „Pole mingi saladus, et mida vähem on vaeseid, seda rohkem edeneb kaubandus. Inimressursile panustamine on kõige tähtsam investeering, mida me teha võime.”

9. Vanus

“Kurb on see, et üks 80-aastane vanaisa peab olema avatud mõtlemise eestvedaja. Vanad inimesed pole vanad nende vanuse tõttu, vaid sellepärast, mis nende peas toimub. See mõte kohutab neid, aga samas ei kohuta neid see, mis tänavatel toimub?”

10. Sõltuvus

“Uimastitega kaubitsemine on hullem kui uimastid ise. Palju hullem. Uimastid on haigus ja ma ei arva, et olemas on häid uimasteid või et marihuaana on kasulik. Sama käib ka sigarettide kohta. Mitte ükski sõltuvus pole kasulik. Mõtlen selle all ka alkoholi. Ainuke hea sõltuvus on armastus. Unustage kõik muu.”

11. Maailma vaeseima presidendi tiitel

“Ma ei ole vaeseim president. Kõige vaesemad on need, kes vajavad eluks palju. Minu elustiil on mu haavade tagajärg. Olen omaenda ajaloo poeg. Mu elus on olnud aastaid, mil olnuksin õnnelik kasvõi ainult madratsi olemasolu üle.”

12. Palgast 90% heategevusele annetamine

“Ma ei ole iial kavatsenud oma elustiili muuta vaid seetõttu, et olen president. Teenin rohkem raha, kui eluks vajan, isegi kui teiste jaoks see piisav ei tundu. Minu jaoks pole annetamise näol tegemist ohvri toomise, vaid kohuse täitmisega.”

13. Uruguai jaoks seatud eesmärgid

“Minu eesmärgiks on saavutada Uruguais ebaõigluse vähendamine. Tahan aidata kõige haavatavamaid inimesi ja jätta endast maha poliitilise mõtteviisi – mõtlemise tulevikule, mida kasutaksid ka järgmised põlvkonnad. Pole mingeid lühiajalisi sihte ega nurga taga ootavat võitu. Ma ei saavuta maapealset paradiisi ega midagi sellist. Tahan võidelda selle eest, et meie ühine heaolu paraneks. Elu möödub ruttu. Selle pikendamiseks tuleb teha nii, et teised jätkaksid sinu alustatud tööd.”

14. Presidendiks olemine

“President on kõrgetasemeline ametnik, kes valitakse ametisse kindla funktsiooni täitmiseks. Ta pole kuningas ega jumal. Ta ei ole hõimu šamaan, kes kõike teab. Ta on riigiteenistuja. Minu arvates on presidendi ideaalne eluviis selline, nagu valdaval enamikul neist inimestest, keda me püüame teenida ja esindada.”

15. Õnne saladus

“Igaühel tuleb elada kooskõlas omaenda mõtetega. Jää iseendaks ja ära püüa oma kriteeriumeid teistele peale sundida. Mina ei eelda, et teised elaksid minuga samamoodi. Tahan küll austada teiste vabadust, aga kaitsen ka enda vabadust. Ja see on võimalik tänu julgusele öelda, mida mõtled, isegi kui teised mõnikord sinu seisukohti ei jaga.”

Allikas: http://mic.com/articles/92369/15-powerful-quotes-from-the-world-s-most-humble-president

Seotud