Kõrvalhüppe muinasjutud
Müüt nr 1: inimesed petavad, sest nad on kodus õnnetud
Kui sa oled naine, siis tavaliselt nii ongi. Pikka aega abielus olnud ja kõrvalehüppeid teinud naised väljendavad uuringutes sageli vähest rahulolu oma abieluga. Samas meeste puhul ei pruugi see kehtida. Paljud mehed armastavad oma partnerit ja nende seks klapib, aga ometi ei ütle nad ära võimalusest veidi kõrvale vaadata, kui selleks peaks avanema soodus võimalus. Ühe uuringu kohaselt ütles 56% kõrvalehüppeid teinud meestest, et nende abielu on väga õnnelik. Truudusetutest naistest arvas sama vaid 34%.
Müüt nr 2: mehed petavad palju rohkem kui naised
Vanasti oli see tõesti nii, aga tänapäeval hakkavad truudusemurdmise kaalud tasakaalu jõudma. Miks? Naised petavad samal põhjusel nagu mehed – soovist proovida kedagi uut.See on üleannetu (ja seetõttu meeldiv). Ent naised mainivad ka teisi põhjusi. Kõrvalehüpe võib olla “tasu” selle eest, et naine on abikaasa ja emana tähelepanuta jäetud, partner on tuim ja ei kuula või ignoreerib teda. See võib tõsta enesehinnangut. (Enam pole need ajad, kus me oma tuju tõstmiseks lubasime endale uue huulepulga või soengu.) Meie suhtumine kõrvalehüpetesse pole endiselt veel nii kerglane kui meestel (naised tunnevad suurema tõenäosusega ennast süüdi), kuid, arvestades, et uuringute kohaselt oskame me palju paremini valetada, on meil ka suurem tõenäosus mitte vahele jääda.
Samuti on müüt see, et just mehed püüavad kasutada sõprust ära kõrvalhüpeteks. Suurem osa truudusetuid mehi näeb kõrvalhüpet kui head ja mitte millekski kohustavat võimalust. Seevastu kipuvad psühholoogide väitel just naised muutma platoonilisi suhteid sõprusest armastusest ning fantaasia reaalsuseks. Naised panustavad suhtesse rohkem emotsioone ning tahavad sõprust proovile panna, et teada saada, kas sellest võiks välja kasvada praegusest parem suhe. Seega otsivad naised sageli potentsiaalset hingesugulast, samas kui mehed tahavad lihtsalt lõbutseda.
Müüt nr 3: kõrvalhüppeid tehakse peamiselt seksi pärast
Osa kõrvalhüppeid tehakse seksi pärast ning hõlmavad kohe kindlasti seksi, sest selle tegemine kellegi teisega on keelatud ja seetõttu väga ahvatlev. Ent seks ei ole alati petmise põhjus. Inimesed otsivad kõrvalhüpetest asju, mida nad oma suhtest ei saa – nii lihtne see ongi. Küll aga ei ole lihtne selle puuduva osa kindlakstegemine. Tihti ei tea pettev partner seda isegi. Mõned inimesed otsivad midagi, millest nad on lapsepõlves ilma jäänud, teised ajavad taga kadunud noorust. Mõned inimesed petavad oma “täiuslikku” partnerit, sest neil on täiuslikkusest villand. Alati ei tehta seda seksi pärast.
Müüt nr 4: kui ta petab, siis ta ei armasta sind
Nii võib see küll tunduda, aga see ei pruugi alati nii olla. Siiski näitab see partneri vähest austust sinu vastu, mis lubab tal teineteisele antud lubadust murda, ning tähendab, et tema väärtushinnangute süsteem erineb sinu omast. Mõned inimesed on täiesti võimelised seksi ja armastust lahus hoidma ning füüsiliselt kellegi teisega magamine ei mõjuta nende armastust oma partneri vastu.
Müüt nr 5: seks endise partneriga ei ole petmine, sest sa oled seda juba varem teinud
Endise partneriga seksimine on seksuaalne libastumine, millest inimesed kõige sagedamini loodavad karistamatult pääseda. See ei tekita tunnet, nagu oleks tegu petmisega, sest antud juhul kõrvalhüppe teine osapool ju ei oota, et seksist kasvaks välja suhe. Tegelikult nii see pole. Kahjuks võib seks endise partneriga kaasa tuua katastroofilisi tagajärgi just nimelt sel põhjusel. Te võite küll vanade aegade meenutuseks sängi pugeda, kuid see võib olla ekspartneri meeleheitlik katse suhet uuesti lõkkele puhuda. Siis pead temast (uuesti) lahku minema ning selgitama oma praegusele partnerile, miks endine kaaslane sulle pärast kõiki neid aastaid äkki kirjutama või helistama on hakanud. Vahelejäämise võimalus on tegelikult isegi suurem kui võõraga seksides, sest võõral ei teki vajadust kirjutada pikka kompromiteerivat hüvastijätukirja.
Müüt nr 6: võimalik on luua kõrvalhüppekindlat suhet
Sul on võimalik vähendada oma suhte puhul kõrvalhüppe tõenäosust, kuid seda ei saa kunagi täiesti välistada. Mida siis teha? Valida õige partner. Õige inimese valimine on tähtsam kui tema hilisem õnnelikuks tegemine, sest petmise tõenäosust mõjutavad märksa rohkem taolised tegurid nagu moraal, väärtushinnangud ja perekondlik taust.
Müüt nr 7: kui ta on varem petnud, siis tõenäoliselt petab ta ka sind
See müüt peab peaaegu alati paika. Kui su partner on petnud peaaegu kõiki oma varasemaid elukaaslasi ning miski pole sundinud teda oma teguviisi ümber hindama, siis teeb ta seda peaaegu kindlasti ka sulle.
Müüt nr 8: kõrvalhüpe tuleks alati üles tunnistada
Kui kõrvalhüpe on avalikuks tulnud või on tõsiseid põhjusi seda kahtlustada, on parem see ise välja öelda. Vabatahtlik ülestunnistus jätab sulle parema võimaluse oma suhte päästmiseks kui ootamatu paljastus. Ent kui petmise väljatulek ei ole tõenäoline, on tihtipeale mõistlik suu kinni hoida. Näiteks kui su partner pole emotsionaalselt kõige tugevam inimene, soovitavad mõned eksperdid sellest mitte rääkida. Uudis kõrvalhüppest ei tee nende enesehinnangule midagi head. Ülestunnistus võib kaotada kogu seniseks kogunenud usalduse, mille taastamiseks võib kuluda aastaid (kui see on üldse võimalik). Selle asemel püüa selgust saada, miks sa üldse kõrvalhüppe teele läksid. Mida sellist see sulle andis, mida sa oma suhtest ei saanud? Kas seda oleks võimalik saavutada ka oma õige partneriga?
Kõige halvem põhjus kõrvalhüppe ülestunnistamiseks on oma enesetunde parandamine. See võib küll su õlgadelt süükoormat kergitada, kuid valmistab partnerile tõsist piina. Vea tegid ju sina, nii et sina pead ka tagajärgedega hakkama saama.
Müüt nr 9: petmine ei loe, kui keegi sellest teada ei saa
Kas petmine on üldse oluline, kui pole mingit võimalust, et see kunagi välja tuleb, sa ei näe seda inimest enam kunagi, te harrastasite turvaseksi, see ei tähendanud midagi ja sa ei rääkinud sellest kellelegi? See sõltub täielikult sinu isiksusest. Kui sinu meelest polnud su teguviisis tõesti midagi laiduväärset, siis petmine ilmselt tõesti ei loe midagi. Selle teooriaga on ainult üks probleem: väga vähesed inimesed usuvad, et petmises pole midagi halba. Isegi pahelised inimesed teavad, et nad teevad midagi “keelatut” ning see lööb kõik sassi, sest sinu nägemus oma partnerist muutub. Sul on tema ees eelis, sest sa oled halvast teost karistamatult pääsenud. Seetõttu näib ta sinu jaoks naiivne ja liiga usaldav või nõrk ja lootusetult abitu. Head suhted põhinevad vastastikusel imetlusel ja austusel, mitte partneri haletsemisel või salamisi tema rumalaks pidamisel.
Müüt nr 10: ilma seksita ei ole ka kõrvalhüpet
Emotsionaalne truudusetus – sügav, kirglik side kahe inimese vahel, kes sageli ei saa isegi aru, et nende platooniline sõprus on üle läinud romantiliseks armastuseks – on abieludele kõige suuremaks ohuks. Enam kui 80% truudusetutest inimestest teevad kõrvalehüppeid nendega, kes alguses olid “ainult sõbrad” või töökaaslased. Õigupoolest näitas üks uuring, et 50% truudusetutest naistest ja 62% truudusetutest meestest omas lähedasi suhteid mõne töökaaslasega. Tugev, kuid nähtamatu, erootiline, kuid lahenduseta emotsionaalne truudusetus on ohtlik, sõltuvust tekitav ja sellest on liiga kerge terve nahaga pääseda. Kui sa teeskled sageli, et oled vallaline, kuigi ei ole; kui saadad salajasi sõnumeid või e-kirju; kui avaldad oma elu intiimseid saladusi meeldivale inimesele ja valetad oma partnerile, et pole selle inimesega kohtunud, oled emotsionaalne petja.
Müüt nr 11: kellestki teisest fantaseerimine tähendab, et oled truudusetu
Osad seksuaalnõustajad isegi julgustavad pikaajalises suhtes olevaid paare fantaseerima teistest inimestest, et paremini kiusatustele vastu seista (põhjendusega, et mõtteis truudusetu olla on lubatud, aga voodis mitte), kuid teiste arvates on see riskantne. Nende väitel algavad kõrvalhüpped peast ning fantaasiaseks võib tekitada veel suurema soovi seda ka tõeliselt proovida. Fantaasiate mõte ju ongi kujutleda täiuslikku seksi. Tegelikus elus on kõrvalhüpe tõenäoliselt märksa vähem erutav ja pole sugugi täiuslik, kuid kirkad fantaasiakujutelmad võivad tugevdada soovi õigelt teelt kõrvale hiilida.
Müüt nr 12: kõrvalhüpped võivad suhteid “päästa”
Seda müüti levitavad petjad ise, et õigustada oma teguviisi. Aga see ei vasta tõele. Kas suudad kujutleda kaasasid teineteisele ütlemas: “See kõrvalhüpe oli parim asi, mis meiega võis juhtuda”? Ei suuda, sest keegi nii ei ütle. Kõrvalhüppega kaasneb tavaliselt antud lubaduste murdmine, pidev valetamine ja usalduse reetmine. Isegi kui suhe õnnestub päästa, on see määritud põlguse, kurbuse ja süütundega.
Sellegipoolest võib kõrvalhüppe põhjuste selgeks tegemine aidata aru saada, mis varasemast suhtest veel alles on. Inimesed teevad kõrvalhüppeid sageli selleks, et ennast leida, või õigemini, et olla see inimene, kes nad tahaksid olla. Sinu kauaaegne partner näeb sind ilmselt sellena, kes sa olid teie kohtumise ajal, aga mitte selle inimesena, kelleks sa oled kasvanud või tahaksid kasvada. Kõrvalhüpe annab sulle võimaluse otsast alustada. Sellepärast on oluline pärast kõrvalhüpet küsida: “Kes sa selle inimesega koos olles olid? Kuidas sa saaksid olla seesama inimene koos minuga?”
Allikas: Mees.eu