10 toitu, mis lõppematuid isusid kontrolli all hoida aitavad

Isu on nii psühholoogiline kui füsioloogiline nähtus. Kui me näeme toitu, mis lõhnab hästi ja on silmale hea vaadata, siis stimuleerib see tahtmatult füsioloogilist vastust meie kehas. Isu hea söögi järele on loomulik, kuid soovimatu isukus võib osutuda probleemiks. Kuidas ohjeldada liigset söögiisu?

Söögiisu tõusu võib esineda nii ebatervisliku elustiili, ärevuse, stressi, igavuse, tujude kui muude emotsionaalsete faktorite tõttu. Samuti võib liigne isukus kaasneda ka premenstruaalse sündroomi, kilpnäärme alatalitluse, veresuhkru languse, diabeedi ja rasedusega.

Vahel kestavad isusööstud vaid mõne päeva, vahel aga kauem ning see võib juba viia halbade söömisharjumuste, kaalutõusu ja terviseprobleemideni.

Tegelikult on isu ohjeldamiseks erinevaid taktikaid. Oluline ongi just vahet teha isul ja näljal. Kui tegu on vaid isuga, aitab sageli vee joomine, kehaline liikumine, värske õhk ja mõtte mujale juhtimine. Äärmiselt oluline isude allasurumiseks on ka piisav päikese käes viibimine ja D-vitamiini normaalne tase kehas. Samuti on soovitav kaasata oma menüüsse teatud toiduaineid, mis tekitavad küllastustunde ja seega isusid lihtsamalt ohjes aitavad hoida.

Isutaltsutaja nr 1: kaerahelbed

Kaerahelbed aitavad kõhu kauem täis hoida, kuna sisaldavad külluslikult nii lahustuvat kui lahustamatut kiudainet, mis mõlemad tõstavad isu reguleeriva hormooni koletsüstokiniini taset kehas. Lisaks hoiavad kaerahelbed ühtlasena nii veresuhkru nivoo kui insuliini taseme, mis aitab omakorda kaasa rasvapõletusprotsessile. Kaerahelveste toimel langeb nii LDL kolesterool ja alaneb kõrge vererõhk.

Kaerahelveste poolt tekitatav küllastustunne saavutab maksimumi kui lisate neile ka pisut veresuhkrut tasakaalustavat kaneeli.

Isutaltsutaja nr 2: õun

Õunad sisaldavad lahustuvat kiudainet, mis hoiab kõhu kauem täis ja aitab vältida ülesöömist. Õuntes on vähe kaloreid ning kõrge veesisaldus, mis on isude kontrollimisel võtmefaktoriteks. Ühtlasi aitab õuntes olev pektiin langetada kaalu ning hoiab ära veresuhkru järsu tõusu.

Õunu tuleks võimalusel süüa koos koorega. Oluline on ka põhjalik mälumine, mis annab kehale rohkem aega küllastussignaali tunnetamiseks.

Isutaltsutaja nr 3: Kreeka jogurt

Kreeka jogurt on suurepärane valguallikas, mis aitab ka isu kontrolli alla hoida. Kreeka jogurt sisaldab kaltsiumi ning stimuleerib rasvapõletusprotsessi. Tennessee Ülikoolis tehtud uurimuses leiti, et sage suhkrulisandita jogurti söömine aitab kaalunumbrite vähenemisele tõhusalt kaasa

Tervislikuks vahepalaks sobib suurepäraselt puuviljatükkidega Kreeka jogurt. Samuti võid seda kasutada dipikastmena või lisada smuutidesse.

Isutaltsutaja nr 4: linaseemned

Linaseemned sisaldavad rohkelt kiudaineid, Omega 3 rasvhappeid ja valku, mis aitavad kontrollida isu ja küllastustundel pikemalt püsida. Ühtlasi stimuleerivad linaseemned juba eelmainitud hormooni koletsüstokiniini tootmist.

Raputage värskelt jahvatatud linaseemneid putrudele, salatitesse, jogurtile, smuutidesse või aedviljadele.

Isutaltsutaja nr 5: avokaado

Avokaado on supertoit, mis aitab pärssida isusid ja vähendab ülesöömisvajadust. Olles rikas monoküllastumata rasvhapete ja lahustuva kiudaine allikas, aitab avokaado kõhul kauem täis püsida ja küllastustundel kesta.

New Yorgis asuva Yeshiva Ülikooli Albert Einsteini Meditsiinikolledži hiljutises uurimuses leiti, et avokaados sisalduv monoküllastumata oleiinhape aitab pärssida näljatunnet ja stimuleerida kaalukadu.

Hoolimata avokaado tervislikkusest ei maksa selle suurepärase vilja söömisega siiski üle pingutada. Üks avokaado päevas on igati sobiv kogus.

Isutaltsutaja nr 6: roheline tee

Roheline tee, olgu siis kuum või külm, on jook, mis toidukordade vahel jooduna aitab pärssida isu ja hoida ära mõttetut näksimist. Rohelises tees sisalduvad fütotoitained (nt. epigallokatehhiingallaat ehk EGCG) aitavad tõsta koletsüstokiniini taset, mis stimuleerib küllastustunde tekkimist.

Lisaks aeglustavad rohelises tees olevad katehhiinid veresuhkru tõusu ja hoiavad ära kõrge insuliininivoo ning sellele järgneva glükoosi ladestamise rasvadena. Samuti aitab ühtlane veresuhkur taltsutada isusid.

Roheline tee on täis kasulikke toitaineid nagu C-vitamiini, karotenoide, tsinki, seleeni, kroomi ja teisi jälgmineraale. Samas tasuks hoiduda suhkrurikastest pudeldatud variantidest ja keeta oma roheline tee ise. Paar tassikest päevas aitab langetada kaalu ja täiendada pisut ka keha mineraalainete varusid.

Isutaltsutaja nr 7: mandlid

Mandlid on rikkad kasulike monoküllastumata ja polüküllastumata rasvade poolest, mis aitavad ülesöömist vältida. Samuti hoiavad need tervislikud rasvhapped kolesteroolinumbrid normis. Lisaks sisaldavad mandlid isu vähendavat kiudainet, mille seedimine võtab kauem aega ning hoiab seega näljatunde vaka all.
2006. a toimunud Obesity Society Annual Scientific Meeting esitles teadustööd, mis kinnitas, et mandlite söömine aitab kontrollida kehakaalu.

Päevas võiks süüa peotäie mandleid kas vahepalana või millal iganes tugevate isude taltsutamiseks. Eriti kasulik on süüa leotatud mandleid. Kindlasti tuleks vältida suhkurdatud ja soolatud mandleid, mis kohe kindlasti tervistoiduna ei kvalifitseeru.

NB! Peotäieks loetakse kogust, mis mahub pihku, nii et sõrmed peapesa sulgema ulatuvad.

Isutaltsutaja nr 8: Cayenne’i pipar

Vürtsid nagu Cayenne’i pipar hoiavad kõhu täis ja aitavad küllastustundel kauem püsida. Lisaks sisaldab Cayenne ainet nimega kapsaitsiin, mis kiirendab ainevahetust ehk aitab kaloreid rütmikamas tempos põletada.

Cayenne’i pipart võib süüa nii värskelt (sobilik tuleneelajatele), küpsetatult või pulbri kujul toitudele lisatult. Lisaks võib teha Cayenne’i pipra jooki : klaas vett, kuhu on lisatud veerand teelusikat pipart ja poole sidruni mahl – sellise joogiga oleks hea päeva alustada.

Isutaltsutaja nr 9: rohelised lehtviljad

Rohelised lehtviljad on kiudaine- ja veerikkad, hoiavad kõhu täis ja näljasignaalid kontrolli all. Lisaks on need väga kalorivaesed (pool kilo värskeid lehtvilju sisaldab keskmisel 70-80 kilokalorit!) ja kätkevad endas hulgaliselt vitamiine-mineraale, mis keha tervena hoida aitavad.

Spinat, lehtkapsas, lehtpeet, erinevad salatid, nõges, naat ja võilillelehed sobivad maitsestama nii pajaroogasid, suppe, smuutisid kui salateid.

Isutaltsutaja nr 10: munad

Munade söömine aitab aplust ohjeldada ja näksimist vältida. Nende isusid pärssiv efekt tuleneb kõrgkvaliteedilisest valgust, mis pikaajalisel küllastustundel püsida aitab.

1-2 muna päevas tagab ühtlase energiataseme: inimesed, kes söövad hommikuks munarooga, on näksimisele tunduvalt vähem altid kui inimesed, kes tarbivad päeva esimese toiduna kõrge suhkrusisaldusega hommikusöögihelbeid.

Õnneks on möödumas ka vahepealne hullus, kus kolesteroolihirmus soovitati süüa vaid munavalgeid – kasulik letsitiin ja rasvhapped peituvad ju ikka just munakollases. Muna on külluslik terviktoit, mis sisaldab uue elu tekkimiseks kõike vajalikku, seega pole mingit põhjust muna kõige kasulikumat osa kõrvale heita!

Autor: Liisu Orav

Allikas: http://toitumistarkus.ee

Seotud