10 nippi, kuidas puhata keskkonnasõbralikult

Suvi on puhkuste aeg ning igaüks üritab võimaluse korral jõuda maale vanaema juurde suvitama või sõita võõraid maid avastama. Kuidas puhata nii, et see oleks võimalikult keskkonnasõbralik?

1. Jää oma mandrile. Puhkuse veetmiseks ei pea kindlasti ette võtma ülipikka kontinentidevahelist reisi. Puhata saab ka lähemal. Lennureis ühelt mandrilt teisele võib tekitada rohkem CO2 emissiooni kui aasta jagu autokasutamist.

2. Puhka Eestis. Kõige väiksemat koormust keskkonnale tekitab puhkamine kodumaal. Avasta siinseid kauneid paiku, naudi turismitalusid ja spasid, matka ja reisi rattaga. Võimalusi on palju.

3. Reisile minnes vii tühjalt seisva kodu energiatarve miinimumini. Lülita nupust välja või veel parem tõmba seinast välja kõik need kodumasinad, mille töötamine pole hädavajalik. Kui võimalik on, siis keera kütet vähemaks. Ära jäta kodutehnikat reisi ajaks ooterežiimile, sest see raiskab energiat.

4. Pane reisi eelarve paika juba enne reisi ja pea sellest kinni. Nii väldid arutut ostlemist ja hilisemat kahetsust.

5. Otsi puhkamiseks keskkonnasõbralik hotell. Eestis tähistab keskkonnasõbralikku majutusettevõtet tähis Roheline Võti (Green Key rahvusvaheliselt). Rohelise Võtmega Eestis liitunud majutusettevõtted kujundavad ettevõtte keskkonnapoliitika, seavad keskkonnaga seotud eesmärke ning täidavad märgisega seotud kohustuslikke kriteeriume.

6. Kasuta hotellis rätikuid mitu korda. Ära lase iga päev oma vannitoas rätikuid välja vahetada, sest kodus sa sedasi ju ei teeks.

7. Ära raiska hotellis vett. Suurbritannias on kokku arvutatud, et keskmine hotellikülastaja kulutab hotellis viibides kaks korda enam vett, kui ta seda kodus teeks.

8. Ära korja reisidelt valimatult nänni kaasa. Sa ei pea igalt poolt brošüüre kaasa võtma või ostma nipsasjakesi, millega hiljem midagi peale pole hakata. Samuti ei pea sa hotellist kaasa võtma minipakendis šampooni või dušigeeli.

9. Piira oma ostlemist. Reisidel olles tabab paljusid inimesi ostuhullus, sest kõik tundub uus ja põnev. Ent mõtle enne järjekordse ostu sooritamist, kas selle hind on mõistlik ja kas sinu kodukohas sama asja müügil pole.

10. Söö võimalusel kohalikku toitu. Kohalik toit on sinu söögilauale jõudmiseks pidanud vähem rändama.

Allikas: www.bioneer.ee

Seotud