10 nippi, et saada paremaks kuulajaks

On ilmne, et tõeliselt kuulatud olemise kogemus on vaimustav, aga tänapäeva tormakas maailmas harv õnn. Seetõttu on eriti oluline, et õpiksid kuulama nii iseennast kui ka teisi.

Kuidas saada paremaks kuulajaks?

1. Kujunda endas sügav austus inimeste ja nende ainulaadsuse vastu. Saa aru, et olenemata sellest, kui palju sul kogemust on, pole sa kunagi kuulanud SEDA inimest SELLEL hetkel. Vaimustu inimestest tõeliselt!

2. Kujunda endas sügav austus inimese võime vastu leida ja pühenduda omaenda lahendustele. Tõeliselt kuulatud olemine võib juba iseenesest olla võimas ja võimestav kogemus.

3. Austa sünergia jõudu ja intuitsiooni, mis kuulamisest tekkinud sidemest sinuni jõuab. Sul on vaatenurki, mida inimestele jagada. See võib olla vastuolus eelmise punktiga, kuid oluline on mõista, kas sul on VAJA ilmtingimata oma vaatenurka jagada või saad seda teha mõnel sobivamal hetkel.

Kuulamise viisid

4. Kuula SEDA, mida öeldakse, sedavõrd hästi, et suudaksid seda tagasi peegeldada sama keelt ja väljendeid kasutades. Me kõik peame tundma, et meie lugu kuulatakse ja tunnustatakse sellisena, nagu seda esitame.

5. Kuula KOOS temaga. Ole võimeline astuma tema kingadesse ja looma temaga kaasinimesena sidet, mis on enamat kui need sõnad ja see olukord.

6. Kuula SELLEKS, et saada kätte kogu erinev info, mida esitatakse sõnade, nüansside, hääletooni ja vaikusega. Sinna hulka kuuluvad praegune ja soovitud reaalsus, tugevused ja väärtused, motivaatorid (positiivsed ja negatiivsed), korduvad mustrid, rahuldamata vajadused ja muu.

Oskused, mida arendada

7. Harjuta enda eest hoolitsemist ja enese kuulamist nii, et su vajadused oleksid täidetud ja saaksid teise inimese kuulamisel olla täielikult kohal. See hõlmab vabanemist vajadusest teisi „parandada“. Sellisel juhul saad enda asjade asemel keskenduda TEMA teemadele.

8. Tunne mugavust vaikuses, AGA samal ajal ära jää sellele lootma. Tihtipeale võib öeldu lõppu jäetud paus julgustada inimest oma jutuga sügavamale minema. Teiselt poolt aga võib ta jätkamiseks vajada vastust, küsimust või julgustust. Usalda ennast, et teada, millal rääkida ja millal vaikida.

9. Usalda, et oskad õigel hetkel küsida õigeid küsimusi, selle asemel et valmistada neid kuulamise ajal peas ette. Alatihti kuuleme vaid osa sellest, mida öeldakse, enne kui hakkame otsima lahendust. Juhul kui sinu sõnastatu ei tundu õige, ära hakka kohe paanitsema. Lase lahti ja proovi midagi muud.

10. Viimaks, ära muutu mõne õpitud tehnika klooniks. Kohanda oma stiili vastavalt sellele, mis SELLE inimesega SELLEL hetkel töötab ja mis mitte. Mõni vajab vaikset kuulamist, teine aga sõnade peegeldamist, mõni vajab tõhusat küsitlemist, mõni toetust, mõni väljakutseid ja mõni just seda, mida iganes sa jooksvalt välja mõtled! Kuulamine on rohkem kunst kui teadus ning kaasab nii südant kui ka pead.

Katkend on pärit kirjastuse Pilgrim poolt välja antud Duncan Coppocki raamatust „Avasta oma mina jõud“.

Seotud