Üks nende harjutuste kõige erakordsemaid omadusi on see, et võid neid kaasata peaaegu kõikidesse oma igapäevastesse tegemistesse. Kui elad täielikult praeguses hetkes, suudad kasutusele võtta sellise väe, mis paistab teistele üliinimlike võimetena. Sul ei jää märkamata vaevu hoomatavad juhtumised sinu ümber ning sa suudad paremini ette aimata tulevasi sündmusi.
Selline üliteadlikkus aitab sul paremini kohaneda kõige ümbritsevaga ning lisaks võimaldab see sul end täielikult häälestada oma keha, emotsioonide, tunnete, mõtete ja spirituaalse intuitsiooni lainele.
Pean ütlema, et need harjutused on mu elu täielikult muutnud, aga ma ei taha, et keskenduksite sellele, mida need harjutused on isiklikult minu jaoks teinud; kogege parem neid harjutusi ise ja looge ise oma lood täielikust muutumisest.
1. Täielik ühinemine oma meeltega
Esimene samm teadveloleku tõelise kasutamise teel on täielik ühinemine oma füüsiliste meeltega. Uuringud on näidanud, et seda on lihtsam teha selliste tegevuste käigus, mis on sinu jaoks harjumuspärased või tuttavad, nagu nõudepesu, pesu voltimine või isegi arvutimängude mängimine.
Näiteks võid sa nõude pesemise ajal muutuda käesolevast hetkest niivõrd teadlikuks, et haistad õhus seebi lõhna, tunned sooja vett oma kätel, kuuled kraanikaussi vulisevat vett ja märkad nõudel seebi moodustatud ainulaadset mustrit.
Kui oma meeltes kõvasti kanda kinnitad, hakkad märkama rohkem asju kui kunagi varem. Värvid muutuvad erksamaks, toit lõhnab ja maitseb rikkalikumalt ning sa satud samale lainele isegi millegi nii lihtsa kui riiete tekstuuriga.
“51 õpilase seas läbi viidud uuringu käigus leiti, et teadveloleku harjutuste kasutajad kogesid enda sõnul 27% vähem närvilisust. Ühtlasi kerkis nende hulgas vaimne inspiratsioon 25% võrra.” – Fitlivetv
2. Jälgi oma hingamist
Enamik meist hingavad kogu aeg, seda ise tähele panemata. Sellest hoolimata võid sa iga hingetõmmet kasutada enese tsentreerimiseks ja paremaks jälgimiseks. Tunneta iga oma hingamisega kaasnevat aistingut ning kui sinu poole heljuvad seejärel mõtted või emotsioonid, siis jälgi neid ilma neile keskendumata. Need on lihtsalt sinu jaoks olemas, sa hindad nende olemasolu ja jätkad hingamist.
Enamik meist ei mõtlegi sellele, kui püha ja võimas on hingamine, kuni see meilt ära võetakse. Lämbumine või astmahood ei tohiks olla ainsad põhjused, miks peaksime tundma täielikku aukartust selle erakordse eluandvate molekulide vahetuse ees, mida sisaldab endas iga hingetõmme. Oleme kõik loodusega pidevas ühenduses iga meie hingetõmbe kaudu.
3. Teadvelolekus söömine
Sageli juhtub söömisel nii, et esimene suutäis vallandab meis mõnutunde ja iga järgnev suutäis on vaid selle esialgse tunde tagaajamine. Elame ühiskonnas, kus süüakse ebatervislikult ja pahatihti on tulemuseks ka liigsöömine. Kui sööd aeglasemalt ja tunnetad iga suutäit nii füüsiliselt kui ka emotsionaalselt, siis muutuvad eined sinu jaoks pigem pikaajalise mõjuga kasulikuks tegevuseks kui lühiajaliseks mõnuks.
Küsi endalt eine söömise ajal ja pärast selle lõpetamist, kuidas end tunned. Kas see eine tekitas sinus tasakaaluka, õnneliku ja energeetilise tunde, või tunned end hoopis raske, aeglase ja negatiivsena? Teadvelolekus söömine võib aidata sul endale rohkem teadvustada, kuidas toit inimesi mõjutab, ning saavutada suurema kontrolli selle üle, mida suust sisse ajad.
Võid juba varsti märgata, et tänu tervislikule söömisele tunduvad ka su mõistus, keha ja vaim kergemad ja teadlikumad.
4. Teadvelolekus kõndimine
Liikumine on võrratu vahend teadvelolekus meditatsiooniks. Iga uus samm võib olla kui seiklus, mille käigus sukeldud sügavamale oma meeltesse ja tunned tuult sind tagant tõukamas. See on suurepärane moodus, mille abil jälgida oma mõtteid ja emotsioone otsekui kõrvalt vaadates ning mõista neid kõrgemal tasandil.
Iga kord, kui mina olen kasutanud kõndimist meditatsioonina, tunnen aukartust, kui mõtlen, et maa on minu jalge all iga sammu järel mind kinni püüdmas. Me võlgneme emakesele maale palju ja teadvelolekus kõndimise kindlate sammudega võime kergemini teda meeles pidada.
5. Pausid tegevuste vahepeal
Kui midagi juhtub, näiteks kuuled sa oma mobiili helisemas, ei pea sa kohe tuiskama sellele vastama. Püüa selle asemel teadvelolekus tähele panna pause tegevuste vahepeal. Kui su nina sügeleb, siis pane tähele sügelust ja seda, kuidas ihkad oma nina kratsida. Iha on üks väga narr asi. See pole halb ega hea, vaid lihtsalt on. Nii pentsik.
Kasuta neid pause, et tegemisi aeglustada, end tsentreerida ning teadveloleku ja teadlikkusega liikuda ühelt tegevuselt teisele, selle asemel et lasta end kaasa haarata elu voolustel. See paus võib olla kas või ainult sekundi pikkune. Keegi teine ei pea märkamagi, et seda teed. Lihtsalt hinga sisse ja teadvusta endale, miks sa edasist tegevust ette võtta kavatsed.
Eelkõige just see harjutus aitab sul mõelda enne reageerimist, hingata enne kõnelemist ja end tsentreerida enne tegutsemist. See võib osutuda hindamatuks raskete olukordadega tegelemisel.
6. Kuula täie südamega
Kui sa kedagi kuulad, siis ära tee seda kavatsusega talle vastata. Selle asemel aeglusta oma mõttetööd ja lihtsalt neela teise inimese jutt endasse. Kuula tema sõnu, tema hääletooni, tema kehakeelt, enda ümber toimuvat ja seda, mida sinu tunded sulle ütlevad. See on suurepärane aeg oma mõtete vaigistamiseks.
Mõistust on palju lihtsam rahustada siis, kui sa parajasti uut informatsiooni endasse võtad. Mõned inimesed suudavad oma mõtted välja lülitada otsekui sõrmenipsuga, aga minusugused inimesed, kelle mõistus näib pidevalt välgukiirusel edasi tormavat, võivad sellest ainult unistada. Mõtle sõna otseses mõttes aegluubis ja koonda kogu oma tähelepanu sellele inimesele või olukorrale, kelle või millega parasjagu ühendust lood.
See võte ei ole mõeldud üksnes kõnelemise puhuks. Mine jaluta pargis või looduses ning kuula ümbritsevat silmade, kõrvade, nina ja puudutuse abil. Koge oma meelte abil täielikult kogu maailma. Tunne maa lõhna, puuduta puid ja kuula linnulaulu. Paljudel loomadel on erakordsed refleksid, sest enamasti elavad nad täielikult praeguses hetkes. Võta neilt eeskuju.
7. Pane tähele oma mõtteid ja emotsioone
Tähtis on selgeks saada, kuidas eristada oma emotsioone ja tundeid. Kui oled ühenduses endaga ja elad täie teadvelolekuga praeguses hetkes, on erinevust palju lihtsam leida. Emotsioonid põhinevad keha kemikaalidel ja neid seostatakse sageli hormoonidega. Emotsioonid on lähemalt seotud keha kolme madalama tšakraga ning need väljendavad meie viha, erutust, hirmu, pettumust, uhkust, ihasid, võimu, puudust ja kontrolli.
Tunded põhinevad teisest küljest neutraalsemal pinnal. Nendest kõneleb sinuga su hing. Siinkohal tasuvad end ära intuitsioon, kõhutunne ja tunnete rahulik vaatlemine. Teised ei suuda sind ninapidi vedada, kui oma tundeid usaldad. Rahulik ja tasakaalukas neutraalsus on sinu elu otsuste õige juhtimise võtmeks.
Ära tee tähtsaid otsuseid, kui oled kurb; ära kõnele, kui oled vihane; ära anna lubadusi, kui oled elevil.
Lisaks on tähtis mõista, et sa pole alati oma mõtete summa. Vaid seetõttu, et mõni mõte sinu peast läbi vihiseb, ei tähenda see kohe, et oled hea või halb inimene. Mõtted, millele enim tähelepanu pöörad, muutuvad lõpuks sõnadeks ja tegudeks; seega on hea teada, milliseid osi oma mõttemaailmast tahad tõeliselt mõistusega vastu võtta.
8. Lase end kaasa haarata tegevustel, mida armastad
Oma suurimate rõõmude järgimine võib viia sind selliste paikade või tegevuste juurde, mis sind täielikult jalust rabavad. See vool on nii tugev, et kaotad igasuguse ajataju, ning satud paika, mille kohta vanad kreeklased ütlesid kairos (jumalik aeg). Mõnikord leiavad inimesed selle kunsti, muusika või tantsimise vahendusel. Teised võivad seda kogeda läbi leiutamise, lugemise, tervendamise, kirjutamise või teiste hingedega ühenduse loomise.
Selle vooluga võib vabalt kaasa minna. Usalda oma instinkte ja järgne teadvelolekuga sellele, mida su süda ihkab.
9. Mediteeri iga päev
Kuigi kõik eelmainitud tegevused võivad samuti teatud moel endast kujutada meditatsiooni, on iga päev teadlikult mediteerimisel suur vägi. Anna endale üks hetk, et vaadelda, hingata ja lihtsalt olla. Kui sageli lubame me endal tõeliselt puhata, vähemalt vaimselt? Tõenäoliselt mitte piisavalt tihti. Isegi kui mediteerid vaid kümme minutit, annad endale seeläbi aega hingata, end tsentreerida, endaga ühendus luua ja hetkes elada.
10. Mine reisile või too rutiini vaheldust
Oma igapäevase rutiini muutmine ja uutesse kohtadesse reisimine aitab sul eluks paremini valmistuda. Meie reaalsus muutub pidevalt, liikudes ringi ja kujundades uusi kogemusi. Mida kiiremini me suudame täielikult omaks võtta muutusi, seda rutem saab meie hing leida rahu ja meie võime naasta olevikus elamisse.
Isegi kui olevik on parajasti ebameeldiv, olen mina leidnud, et kõige kiirem viis rahu leidmiseks on olevik täielikult omaks võtta ja sellega ühes elada. Elu ebameeldivates osades on peidus võimsad õppetunnid. Kui su kõht valutab, siis ära püüa valu tuimastada või enda tähelepanu sellelt kõrvale juhtida. Selle asemel koge valu täielikult. Ehk on selles peidus mingi sõnum ja ehk on õppetunniks see, et peaksid sööma suurema teadvelolekuga.
Ehk on ebameeldivuse põhjus see, et keegi tegi sulle haiget. Ela olevikus ja võta juhtunu täielikult omaks. Nõnda võid seda emotsionaalselt paremini taluda ja leida loomingulisemalt selline lahendus, kus kõik asjasse puutuvad inimesed saaksid õnnelikult edasi elada.
Sa oled võimas olend. Pea vaid meeles seda, et suurem osa sinu väest on võimalik leida vaid olevikus, teadvelolekus veedetud hetkedel. Praegu on sinu käsutuses vägi, mille abil võid elus leida rahu, suure muutuse või mille tahes, mida su süda enim ihkab.
Tõlkis: Joonas Orav
Allikas: themindunleashed.org