Elustiilipäeva peasündmus: väelaulik Sudha viib helide abil vaikusega lõppevatele rännuteedele

12. märtsil Tallinna Kultuurikatlas toimuva talvise joogafestivali ehk Elustiilipäeva “Südame hääle” töötoas saavad joogahuvilised kokku tänavuse peaesineja Sudhaga, kes pakub nautimiseks ja kaasaminekuks pühasid loitse, pühendusega mantraid, väelaule ja muusikat erinevatest traditsioonidest. Sudha on sündinud Taanis, ta on lapsest saati tegelenud tantsu, draama ja muusikaga ning üsna varakult tärkas temas ka huvi iseenda avastamise vastu, samuti ka usk nähtava ja nähtamatu maailma müsteeriumidesse.

Kümne aasta eest koges Sudha Üksolemise Ülikoolis Chennai lähedal Indias selget üksiolemise tunnet ja leidis enda jaoks tee, mille kaudu oli tal võimalik jumaliku energia allikaga ühendust saada. Seda energiat annabki ta nüüd edasi oma lauludega. Järgnevas intervjuus selgitab Sudha enda leitud tee olemust.

Sa lummad inimesi oma laulude, mantrate, loitsude, meloodiatega. Kuidas saab ühte sõnaseadesse panna väge, et tegu poleks tühjade sõnade ja helidega?

Minu jaoks on laulmine mediatsioon. Kontsertidel ja töötubades häälestan ma ennast vaikuse ruumi ning keskendun tervendamisele ja rahule. Ja seejärel lasen sellest sündida helil.

Kust tuleb laulu looja ja esitaja vägi, mida ta kuulajatele edasi annab?

Olen märganud, et inimestele väga meeldib harmooniline tunne, mis tuleb meditatiivse seisundi loodud sisemisest rahust. Kuulajad tunnetavad oma sisemist rahu ja vaikust, kui neil on võimalik tunnetada ja ümbritseda end sellisest muusikast. See rahu on meis kõigis juba olemas, mõnikord me lihtsalt vajame võtit, et avada selle imelise püha koha uks meie sisemuses. Mantrad on sellised maagilised võtmed.

Sinu kohta öeldakse, et Sa viid inimesi läbi helide kaasa pikkadele rännakutele otse vaikuse ja rahu südamesse. Mida peab tegema inimene, kes tahab sellele rännakule kaasa minna? Kas ta üldse peab midagi tegema või kannab see ta ise kaasa, tuleb vaid lasta ennast kaasa viia?

Meie kõigi südames on muusika ja rütm alates hetkest, kui meie süda lööb esimest korda. Minu arvates juhtub kontsertidel ime siis, kui inimesed tulevad kokku, kiirates armastust. Midagi enamat polegi vaja teha, kui olla oma südamega kohal. Mõnikord võib see nõuda julgust, et avada see haavatav koht, aga muusika on fantastiline viis meie ühendamiseks.

Sa oled põiminud erinevate kultuuride ja traditsioonide loitse? Kas eri rahvaste väemeloodiatel on palju ühist ja kui palju on neis uut ja erinevat?

Väga mitmed erinevad traditsioonid on mind inspireerinud, aga ma ei ole ekspert üheski neist. Peamine, millele ma häälestun, on pühendumuse aspekt. Ma leian, et see on säärane õnn, et inimkonnal on nii mitmeid viise, et pühitseda jumalikku – et on olemas need erinevused, millele pühenduslaule laulda: Kirshna, Shiva, Buddha, Allah, Oshun, Yemaya ja lõputult palju teisi. Mulle meeldib võrrelda seda jäätisega. See on suurepärane, et on nii palju erinevaid maitsed, kuid need kõik on jäätised, lihtsalt erinevad inimesed leiavad oma lemmiku nende erinevate hulgast. Mulle aga meeldib proovida kõiki erinevaid! Erinevad mantrad ja pühenduslaulud kõnetavad mu hinge erinevalt. Mõni on tuju tõstev ja pühitsev, teine rahustav ja meditatiivne. Alati on midagi igale meeleolule.

“Üksikolemise seisund” kõlab väga intrigeerivalt ja samas kummastavalt. Kas seda tunnet ja kogemust saab sõnades väljendada?

Üksolemine on viis kirjeldada seda kogemust, kui sa oled täielikus rahus ja aktsepteerimises kõigega, mis on. See seisund on sügava rahu ja vaikuse koht sinu sisemuses, mis ei sõltu välistest teguritest, et olla õnnelik. Olek, mille jaoks oleme oma igapäevaelus liiga hõivatud, et seda märgata. Kuid kui anname endale aja, et seisatada, hingata ja lihtsalt olla, siis me jõuame sinna. Õige muusika on aga kiirtee selle seisundini.

Õpetustes räägitakse sageli kõrgematest vibratsioonidest, mis on valgustatuse aluseks. Mida see tähendab, kui seda üldse lahti seletada saab?

Ma ei ole kindel, et ma olen väga suur fänn “kõrgemate vibratsioonide” ideele. Võib-olla selle pärast, et see on väga laetud kontseptsioon ja seda võib mõista ka nii, et neid peetakse justkui “paremateks vibratsioonideks”. Ja samas ma arvan, et kõrgemate vibratsioonide idee on üpriski lihtne ja üldsegi mitte müstiline, sest see on paljuski sama, mida ma just mainisin üksolemise seisundi kirjeldamiseks. See on sügav rahuseisund, olenemata sellest, mis igal konkreetsel hetkel meie ümber toimub. Ja see pole suuremale osale meist üldsegi lihtne. Kõiki meid on kasvatatud selles vaimus, et mõned tunded on head ja mõned halvad ning et me peaksime püüdma vältida “halbu” tundeid nagu kurbust, viha või kadedust. Või et meid peaks neist “tervendatama”. See oleks tegeliku praeguse hetke reaalsuse vältimine. Selle asemel, et lihtsalt korraks märgata ja tajuda kõike seda, mis hetkes on. Muidugi pole ka mina kasvanud selleni, et mäletaksin seda igas olukorras. Ja tihti leian end tahtmas tunda midagi muud või siis mitte tahtmas olla just selles hetkes, teatud olukorras.

Kas ja kui sageli Sa oled kogenud asju, mida võiks kokku võtta sõnaga “ime”?

Vahetpidamata! Aga võib-olla tuleb see sellest, et mu definitsioon imele on näha imet kõiges.

Sa oled tüdruk Läänest, kes on saanud Ida lapseks. Kas seda teed minna saab igaüks või peab selleks olema eriline?

Ma pole endale kunagi öelnud, et ma tahan olla pühenduslaulude laulja. Mu teekond lihtsalt kujunes, kui järgnesin oma südame kutsele ja erinevad juhtumised leidsid aset selle tee käigus. Järgida oma südant ei ole kindlasti alati olnud lihtne, see on mõnikord olnud hirmutav ja vahel väga keeruline. Kuid mul lihtsalt polnud teistsugust valikut! Kui minust sai Osho järgija, lubasin ma iseendale olla enda ees alati aus ja järgida oma südame kutset. Ja ma pole ka kindel, et ma olen Idamaade laps – pigem selle planeedi laps, üheskoos väga suure perekonnaga kõikjal maailmas.

Kirjelda oma Tallinnas esitletavat õpetust “Südame hääl”, kui seda saab sõnades kirjeldada.

Elustiilipäeval alustame energiakeskuste aktiviseerimisega läbi juhendatud meditatsiooni, kus me laulame algmantraid seitsmele peamisele energiakeskusele kehas. Tegelikult on kehas veel palju teisi energiakeskusi ja tšakraid, kuid see konkreetne meditatsioon mõjutab otseselt seitset peamist tšakrat. Sellest meditatiivsest ruumist, mille me loome, avaneb Südame Hääl, ja justkui laulab oma laulu. Meil jääb ilmselt aega laulda ka üheskoos mõnda mantrat. Ükski mu töötuba pole kunagi sarnane teisega, see kujuneb osalejate energiast. Seega see on üldine raamistik, kuid kõik sünnib kohapeal! Ma tõesti väga ootan kohtumist Eesti inimestega, et jagada üheskoos laule, vaikust ja harmoonilist rahutunnet!

Usutles Jüri Kukk

Elustiilipäevast lähemalt www.joogafestival.ee/elustiilipaev

Piletid saad soetada Piletilevist.

Seotud

5 praktilist nippi kuidas meeleolu tõsta

Liitu meie uudiskirjaga ja saa 5 praktilist nippi kuidas kiiresti enda meeleolu tõsta.